Preložených 100%

Bertbert

Quater chcel aby ďaľšia bytosť vyzerala podobne ako on. Ale keďže nevedel tak dobre formovať ako Otec, nebolo to úplne dokonalé.

Bertbert si myslel že je Quater a tak si hneď spravil sedem korún a začal formovať bytosti. Išlo mu to však veľmi zle a každá ďaľšia bytosť vyzerala horšie a horšie, až tá posledná ako kúsky mäsa.

Rodokmeň Bertbertových bytostí:

Bertbert vytvoril ďaľšieho Bertberta.

Druhý Bertbert vytvoril Bredbada ktorý zle rozprával.

Bredbad bol múdry. Jeho múdrosti zapísal jeho syn Bridabrak.

Múdrosti Bredbada, syna Bertberta, syna Bertberta:
Nie som dokonalý, ale nesťažujem sa.
Ak robím chyby, nehovorím že ich spravil niekto iný.
Rýchlejšie ďalej zájdeš.
Vo všetkých prácach treba byť usilovný ako včela.
Keď.. hmmm...

Sú tri veci na ktoré si musíme dávať pozor:
1.STRACH - Čím viac sa budeme báť, tým viac ho bude.
2.CHAMTIVOSŤ - Keď sa jej podvolíme, nikdy jej nebude dosť.
3.MÁRNIVOSŤ - Môže nás stáť celý majetok.

Robíte dobre keď budete dodržiavať tieto rady. Zahyniete ak tak nebudete robiť. Toto zapísal Bridabrak.

Bertbert spravil Bikbaka. Bikbak bol chudý a jeho rovesníci sa mu posmievali že má na tele zelené a fialové škvrny. 

Raz sa ich zbehol veľký dav a zhodli sa že Bikbak bol zle vytvorený a že by sa mal vrátiť nazad do hliny z ktorej bol vyrobený.

Bikbak bol z toho smutný ale snažil sa to skryť a tak odbehol preč na koniec davu. Stretol sa tam zo zvyškom davu kde boli bytosti ktoré mali podobné postihy podobne zlé ako boli jeho škvrny.

Jeho vzdialený bratranec Hifac mu poradil že aby sa vrátil späť do veľkého davu, že nevyzerá tak zle, ale Bikbak sa zatvrdil a rozhodol sa že Hifaca zosmiešni z jeho postihu - Hifac mal v dlani čosi ako druhú hlavu. Bikbak začal spievať pieseň o tom čo sa skrýva v jeho dlani. Všetci sa na tom smiali a hovorili Bikbakovi že to zveršoval dobre.

Hifacovi sa to vôbec nepáčilo ale Bikbak spieval pieseň znovu až Hifac z plačom bežal domov.

Všetci naokolo uznali že Bikbak bol vtipný ale nemohol ísť na predok davu lebo mal tie hrozné škvrny. Vtom dostal Bikbak nápad.

Jedno ráno išiel ku miestu kde bol prach a potieral si ním telo dokiaľ škvrny nezmizli. Potom uznali že je pekný a mohol ísť na predok davu. Tam mu prikázali aby napísal viac piesní o tých vzadu aké majú postihy. A tak Bikbak písal piesne o všetkých ale boli to zlé piesne plné škaredých vecí.

O všetkých okrem jedného. Bol to jeho brat Lytle ktorý bol retardovaný a tak bol až na úplnom konci davu. Žiaľ raz si ho niekto všimol, a Bikbak išiel písať pieseň o Lytlovi!!! Dav zakričal že by mal Bikbak uchovať pieseň o Lytlovi až keď bude hotová lebo písať o ňom bolo najjednoduchšie.

Bikbak sa cez dav pozrel na Lytla. Ten zdvihol hlavu a vrhol naňho zúfalý pohľad a Bikbak nenávidel že Lytle nie je dokonalý.

Bikbak prišiel ku jeho bratovi ktorý slintal a vyzeral veľmi hlúpo. Lytle ho zbadal a rozhodol sa ho po bratsky objať. Hneď to aj spravil a povedal mu "Ly'le ako Bicks!"

Dav sa začal hurónsky rehotať na Lytlovi a hovoriť si či ešte niekto môže byť taký hlúpy ako on. Bikbak bol v rozpakoch a tak ho napokon prudko zhodil na zem a nazval zvieraťom.

Lytle bol šokovaný a začal plakať. Bikbak sa naňho pozrel a videl že jeho sliny mu z tela zmyli väčšinu prachu a odhalili jeho hrozné škvrny. Bikbak sa hodil na zem a začal plakať tiež. Lytle sa ku nemu priplazil a držal sa ho. Dav bol z toho celý zmätení. Napokon Bikbak vstal, utrel si oči a povedal: "Mám pieseň o postihnutých bytostiach ktoré sú na konci davu."

Bytosti na konci davu si pomysleli že by to mohla byť ešte viac ponižujúca pieseň a tí vpredu jasali. Lytle slintal.

Bikbak spieval tak krásne že sa to perom ani nedá opísať.

Ale nespieval nič ponižujúce, ale spieval o tom že aké je škaredé že dav zo seba vylúčil tých na konci len kvôli tomu že nie sú úplne dokonalý a že takto to nemá byť.

Celý dav stíchol. Bikbak vstal, podišiel ku svojmu bratovi a zašepkal mu do ucha: "Prepáč mi, bol som veľký hlupák."

Lytle stále slintal. Niektoré bytosti pochopili Bikbaka a objali postihnuté bytosti.

Iný nepochopili a báli sa nadviazať kontakt z bytosťami na konci davu.

Bikbak si potom šťastne žil, oženil sa s Phyllis, malou dámou z konca radu.

Bertbert spravil Mak Moka čo znamená nízko je vysoko.

Mak Mok spravil Mak Maka ktorý spravil Mak Maka a ten spravil Mak Maka.

A ten začal robiť Mak Makov mužov aj Mak Makov ženy. Napokon spravil bytosť s názvom Mammur na ktorú bol veľmi hrdý. Bola totiž od neho úplne samostatná.

Mak Mak sa potom rozhodol že Mammura rozdelí na dve polovice a jedna bude muž s menom Mín a druhá žena s menom Mavi.

Ale keď Mak Mak s veľkým úsilím rozdelil Mammura, tak sa tieto dve bytosti znovu snažili spojiť do jednej čo sa im nepodarilo.

Mammur (alebo Mín a Mavi) boli rodičia Maumata.

Maumat mal synov Mau Mucha, Marzima, Mah Tupa a Manaaka.

Synovia Mau Mucha boli Mabes, Maliva, Magbas, Mamaar a Maketbas.

Synovia Mamaara boli Mabeš a Maded.

Syn Madeda bol Moremin ktorý si založil veľké kvetinárstvo. Bolo to najväčšie kvetinárstvo pred Quaterom a preto sa dnes hovorí, ako Moremin, najväčšie kvetinárstvo pred Quaterom.

Spravil si kráľovstvo z krajín Daisyworld, Rosebud a Tulipkrim ktoré sa volalo Raniš. Neskôr doňho zahrnul aj krajinu Milpitas a postavil tri mestá: H'voney, Tt a Hút. Neskôr dostaval Ressinsessin medzi H'voney a Tt; je to veľké mesto.

A Moremin sa stal otcom Midula, Mimana, Mibathela, Mihtuphana, Misurthapa, Mihulsaka(z ktorého vyšiel rod píonov) a zlých dvojičiek Mirotphaka a MixtMatha.

Misurthap sa stal otcom Modisa, Math Batha, Quergenitesa , Lolo Mena, Fylo Dendritesa, Shrub, Klay Wantersa, Neo-Ressinsessinitesa, Briva a Manaakitea ktorého potomkovia sa rozšírili v zahraničí.

Manaakitovi potomkovia sa rozšírili na Nodis a odtiaľ išli do Modocu, Delanu, Truckeeu, Chesteru, Alturasu až ku Jazeru Almanor. Tam žili synovia Maumata s ich rodinami a pozemkami.

Modis sa stal otcom Mah Mina ktorý sa rozhodol nosiť fialovú kapucu namiesto koruny.

Mah Min sa stal otcom Mah Niha ktorému sa nepáčilo že jeho otec nenosí korunu ale kapucu, a tak sa rozhodol že on opäť začne nosiť korunu. To sa Quaterovi tak zapáčilo že ho vzal ku sebe, ale predtým sa mohol stať otcom May Neea ktorý bol taký ako on.

Bertbert spravil Way Neea, ktorý mal syna Fwah Geea(zakladateľa národa Fwah Ahovci) ktorý mal syna Fet At a ten mal syna Fep Peea.

Ten mal syna Feha, ktorý stále spieval nejaké piesne. Spieval napríklad o tom že vo vzduchu poletuje päť kusov mäsa ktoré čapli na jeho chrbát. Do toho ako spieval ešte strašne silno trúbil a trieskal o zem. Quater mal veľa trpezlivosti ale napokon ho ten paškrek napaprčil. Bachol teda do Feha aby sa uvedomil že čo stvára ale trochu to prehnal a Feh sa rozletel na milión kuso ktoré už nikto nikdy nenašiel. Feh mal trinásť synov.

Fehovi synovia boli: Klough, Kluff, Klau, Klimt, Kleft, Klak, Klink, ďalších päť synov sa volalo Kloppenhomwinwitz lebo Feh si nevedel vymyslieť iné meno a posledný sa volal Klee. Dodnes sa o týchto synoch rozpráva niekoľko príbehov.

Fehov najobľúbenejší syn bol Klee(to znamená "daj mi viac")

Feh posielal svojich synov pozorovať FwaCattlov aby sa naučili ako pracovať. FwaCattlovia mali tri rody: femali, hemali a trimali(bolo v nich zmiešané všetko z troch rodov). Fwah Ahovia jedli FwaUhorčičky. Klee ako jediný počúval otca keď rozprával a od Feb Peea sa dozvedel že existuje Otec a Quater.

Ostatný synovia počúvali iba otcove pesničky a nepracovali. Snívali o tom ako využijú dedičstvo keď otec zomrie. Zato Klee pomáhal FwaCattlom koľko len vládal. Otec ho aj preto mal rád.

Aby mu to ukázal, zabil FwahCalfa a spravil z neho nohavice pre Kleea. Ostatný synovia Feha začali na Kleea mať zlosť a plánovali ako by sa ho zbavili.

Kým Klee pracoval u FwaCattlov, jeho bratia naňho začalo hovoriť že týra stáda a predáva FwaUhorčičky aby na nich zarobil. Klee na to povedal že zatiaľ čo on pracuje, jeho bratia sa iba vyvaľujú a snívajú o tom ako sa stanú vládcami Fwah Ahov. Na to sa jeho bratia strašne rozzúrili a vymysleli definitívny plán ako sa ho zbaviť.

Keď Klee odišiel na lúku Choppen, bratia vzali jeho nohavice a prišili ich na FwaVola. Potom FwaVola predali Choppenpopom. Natrhali niekoľko strukov a doniesli ich za Fehom s tým, že Kleea podupal FwaStamp a len toto z neho ostalo.

Feh 88 rokov oplakával smrť jeho najmilšieho syna Kleea. Choppenpopovia si nikdy nevšimli že Klee je prišitý vzadu na FwaVolovi. Toho neskôr predali Vládcovi.

Vládca chcel mať všetky svoje zvieratá v stáde čisté a tak rozkázal aby nového FwaVola očistili. Klee hneď začal plakať a trhať sa aby ho už konečne odviazali. A tak Kleea začal opatrovať Portenchipa, Vládcov badygard.

A tak sa Klee stal sluhom Portenchipa. Bol rovnako usilovný ako keď pracoval doma so stádom FwaVolov. Keď nebol Portenchipa doma, robil za neho všetky práce ešte lepšie než on. Portenchipa si to však nevšímal.

Raz keď bol Portenchipa na jednej zo svojich ciest, jeho manželka Pettenpipa sa začala dívať na Kleea tak ako sa redtým dívala iba na svojho manžela. Klee nebol hlúpy a hneď jej povedal: "Ak sa na mňa budeš takto ďalej dívať, skôr či neskôr sa namočíš do peknej kaše."

Pettenpipa sa urazila a zaklamala Portenchipovi že kým bol preč, Klee sa obliekol do jeho šiat a díval sa na ňu ako sa na ňu díval Portenchipa. Ten sa na to nahneval a spravil z Kleea žalárnika.

Ale Quater na Kleeho nezabudol a tak sa mal stále dobre.

Mal na starosti všetkých väzňov a tak to nemal ľahké a preto sa hlavný žalárnik divil prečo Klee prosperuje.

Klee väzňom často rozprával o Otcovi a Quaterovi to čo o nich počul v detstve. Potom sa po cisárstve rozniesla novina že synovec Cisára nie je spokojný s tým ako vládne a že vraj on by to zvládal lepšie. Cisár sa na to strašne nazúril a uvrhol svojho synovca do väzenia a náhodou práve do oddelenia ktoré spravoval Klee.

Riaditeľ väzenia dal synovca do zvláštnej opatery Kleeho.

Neskôr mal cisárov ex-synovec zvláštny sen. Celú noc sa prehadzoval na posteli. Keď ku nemu ráno prišiel Klee, zbadal ho vo veľmi skleslej nálade. Hneď sa ho spýtal: "Prečo si dnes taký smutný a skleslý?" Synovec mu odvetil: "Si slepý? Mal som zvláštny sen ktorý je v mojich vlasoch ale žiaľ tu nie je nikto kto by mi ho vyložil." Povedal to preto lebo v cisárovstve sa vlasy používali na veštenie budúcnosti. Klee mu povedal: "Pravdu o snoch vie predsa iba Quater. Daj mi prosím vyložiť tie tvoje vlasy."

Ex-synovec to Kleemu dovolil. Klee len hodil okom na vlasy a povedal: "Toto je výklad tvojho snu: Dnes príde Cisár a znovu s teba spraví Cisárovho synovca a prepustí ťa z väzenia. prosím prihovor sa za mňa u Cisára aby ma tiež prepustil. Ja som bol unesený z krajny Fwah Aha a nespravil som nič prečo by som mal byť vo väzení.

Popoludní Cisár vyhlásil že opäť robí z ex-synovca jeho synovca a že má byť prepustený z väzenia. Cisárov synovec žial na Kleeho zabudol. Ale Quater naňho nezabudol.

O dva roky neskôr mal Cisár tiež jeden zvláštny sen. Prebudil sa celý nepokojný a hneď si zavolal všetkých vykladačov z vlasov aby mu ho vysvetlili. Ako sa však snažili, nikomu sa to nepodarilo.

Vtom povstal Cisárov synovec a povedal: "Keď ma pred dvoma rokmi uvrhol Cisár do väzenia, bol tam so mnou jeden mladý sluha z krajny Fwah Ala. Jednej noci som mal tiež zvláštny sen a on mi ho vyložil že ma Cisár opäť povýši na Cisárovho synovca, čo sa aj poobede stalo."

Cisár si dal hneď zavolať Kleeho. Klee sa teda konečne oholil a prezliekol do iných šiat aby sa pred ním mohol ukázať. Keď ho Cisár zbadal, povedal:

"Ako vidíš, v noci som mal zvláštny sen ktorý z mojich vlasov nevie nikdo vyložiť. Počul som že ty vieš z vlasov veľmi dobre vykladať." Klee povedal: "To nie ja, ale Quater mi hovorí ako vyložiť sen z vlasov." Cisár povedal: "Tak vylož aj môj sen!"

Klee odpovedal: "Za chvíľu príde na tvoju krajinu veľké sucho a bude málo FwaGerkinov a FepGerkinov. Ale ešte niekoľko rokov predtým bude úrody aj zvierat veľký nadbytok. Aby tvoja krajina nevymrela, musíš postaviť niekoľko veľkých budov a mal by si sa poobzerať o nejakom šikovnom mužovi ktorý by do nich v bohatých rokoch oddelil vždy pätinu úrody. Treby tiež postaviť niekoľko budov v ktorých budú prebytočné FwaGerkinki a FepGerkinki. Keď potom nastane sucho a hlad, dáš ľuďom z týchto budov."

Cisár povedal: "Fíha! Toto všetko bolo v mojich vlasoch?" A spýtal sa svojich sluhov: "Môžete mi ukázať niekoho kto by bol múdrejší ako Klee?". Potom Cisár povedal Kleemu: "Ustanovujem ťa za zodpovedného nad postavením budov a oddelovaním úrody a Gerkinsov do nich.".

Cisár si zobul svoje topánky a dal ich Kleemu aby všetci vedeli že majú pri stavbách aj pri rozdeľovaní úrody do nich poslúchať Kleeho. Potom mu dal svoj druhý kolesový voz a previedol ho po celej krajine aby to všetci vedeli. Po ceste Cisár povedal: "Dávam ti splnomocnenie voziť sa na tomto voze po celej mojej krajine." O niečo neskôr sa Klee zosobášil s Cisárovou dcérou Gail.

Cisár si zobul svoje topánky a dal ich Kleemu aby všetci vedeli že majú pri stavbách aj pri rozdeľovaní úrody do nich poslúchať Kleeho. Potom mu dal svoj druhý kolesový voz a previedol ho po celej krajine aby to všetci vedeli. Po ceste Cisár povedal: "Dávam ti splnomocnenie voziť sa na tomto voze po celej mojej krajine." O niečo neskôr sa Klee zosobášil s Cisárovou dcérou Gail.

Klee sa stal aj premiérom susedného Kráľovstva Fep.

Po istom čase začínalo pršať menej a menej, slnko pálilo viac a viac a pôda sa vysúšala.

Fehovi synovia Klough, Kluff, Klau, Klimt, Kleft, Klak, Klink a päť synov čo sa volalo Kloppenhomwinwitz pretože Feh nevedel stále vymyslieť iné meno než sa mu narodil posledný syn Klee, museli predať svoje medaile ktoré získali za svoje stádo FepGerkinsov odporným Fepotoustovačom.

Fwah Ahovia nenávidia Fepotoustovačos preto lebo FepGerkinsy sú pre nich "špinavé".

Keď si pri nejakom Fwah Ahovi objavil FepGerkins, Fwah Ah zostal stáť ako primrazený a celý zbelel. Nazvalo sa to FepReflex.

Keď nejaký Fwah Ah uvidel FepGerkinsa obyčajne povedal niečo také ako: "Radšej by som sa kúpal v žumpe ako jedol FwaGerkinsa." alebo "Zápach tristo záprdkov je rajská vôňa oproti zápuchu smrdľavým FwaGerkinsov."

Na to sa mohlo odpovedať: "A ja by som radšej celý deň voňal hnoj."

Inokedy niekto mohol povedať: "Ja by som radšej než FepGerkinsa zjedol Helu." Na čo sa dalo odpovedať iba: "He???"

Ak chcel nejaký Fwah Ah uraziť iného Fwah Aha najväčšia urážka bola: "Tvoja matka jedla FepGerkinsa!". Rozprávať sa o FepGerkinsoch sa považovslo za veľmi neslušné. Komediant Lúdy Kinkaid si robil z FepGerkinsov veľa vtipov ale jeho vystúpenia boli vo veľa mestách zakázané.

Všetci Fwah Ahovia sa striasli odporom keď si uvedomili že asi budú musieť zjesť FepGerkinsov aby nezomreli od hladu.

Klee mal teraz plné ruky práce z rozdávaním úrody a FepGerkinsov. Raz za ním došli aj jeho bratia s hlavou sklonenou až ku zemi a pokorne prosili o trochu jedla. Klee mal na tvári masku z bavlny a tak svojich bratov spoznal ale oni jeho nie.

Bratia ho poprosili o dvanásť a pol FepGerkinsa. Klee im vyhovel a tak už o chvíľu vyrazili preč so svojim nákladom na FwaVoloch.

Za chvíľu však za nimi dobehla polícia.

Hlavný policajt sa rozkročil pred najstarším synom Kleem a spustil: "Mohli by sme spraviť prehliadku vašich vakov?". Klough odvetil: "Nesieme si dvanásť a pol FepGerkinsa, neviem čo iné by sa tu dalo nájsť."

Klought policajtom dovolil prezrieť vaky. Len čo ich otvorili jeden policajt vykríkol a vytiahol zlaté Kleeho topánky. Bratia boli úplne ohromený a od strachu sa roztriasli ako huspenina.

Polícia hneď všetkých bratov spacifikovala o odviedla do Kleeho domu. Bratia si mysleli že sú fakt v pasci, ale keď ich Klee uvidel tak ich hneď pozval ďalej a kŕmil ich občerstvením z FepGerkinsov.

Každý z nich si aspoň dvakrát priložil a jedli aj FepGerkinsov plnených najlepšou FepJaternicou. Po večeri sa bratia(ešte stále netušili kto je Klee) rozlúčili a chceli sa pobrať domov. Bola však už tma a tak ich Klee ubytoval u neho doma.

Cez noc Klee vybral v ich Vakov FepGerkinsov a naplnil ich hewminallinterfatchom ktoré vyzerá ako jedlo. Ráno bratia povedali že by teraz už radi išli domov.

Ale Klau, najmúdrejší z bratov povedal: "Než pôjdeme, pozrime sa na FepGerkinsov." Otvoril jeden vak a zhýkol od údivu. "Však je tu len plno hewminallinterfatchu! Čo to je?", Klee vtedy povedal: "Ja som Klee!" Bratia naňho vypúlili oči a povedali: "Kto?"

Klee si vtedy z tváre zložil masku a povedal: "Stalo sa to takto: Keď som bol na lúke Choppen, prišili ste mi gaťky na FwaVola a potom ste ma spolu s ním predali Choppenpopom..."

Kleeovi bratia hneď došli po ich otca Feha ktorý sa potom s Kleeom srdečne zvítal.

Celá Fehova rodina žila 410 rokov. Klee sa stal vládcom krajiny Fep a si zmenil meno na Fay Nee čo znamená "S väčšinou nesúhlasím." Fay Nee mal syna Fay Neea ktorý mal syna Wah Neea ktorý mal syna Ackera ktorý mal syna Wah Neea a Ehpa.

Ehpovi každý večer spieval Acker pesničky. Acker ako ukázal že rodičia by sa mali snažiť dať všetku svoju lásku na svoje dieťa.

Jedného dňa keď boli Ehp a Acker na dlhom výlete, Wah Nee ochorel. Keď sa Ehp vrátil, zistil že umiera. Hneď mu dal na hlavu studený obklad. Zrazu sa ale otvorilo nebo a Quater si doňho Wah Neea vzal. Bolo to prvý krát keď Ehp videl Quatera. Bol z toho celý ohromený ale aj omnoho viac potešený ako sa o tom rozpráva v príbehoch.

Po tejto udalosti sa z Epha stal pekný ešte viac láskavý človek lebo videl Quatera. Preto sa Eph neskôr stal novým vládcom. Raz si chcel vytvoriť nové bytosti ktoré nazval "Uh Uh" a vyzerali ako zle spálené drevo. Nepodarilo sa mu to, lebo neožili, ale dodnes sú v najväčšom múzeu Fwah Ahov.